четвер, 9 лютого 2017 р.

ВОЇНИ СВІТЛА З СІВЕРЯНСЬКОГО КРАЮВоїни Світла 

з Сіверянського 

 краюІмена Героїв Небесної Сотні назавжди залишаться в наших серцях, адже вони поклали своє життя за свободу України і відкрили  українцям  шлях до демократичних змін.  
На честь учасників Революції Гідності, які до останнього подиху захищали справедливість і національну гідність свого народу і полягли на Майдані, перехрестя проспектів Миру та Перемоги в Чернігові назвали  Площею Героїв Небесної Сотні.
Серед загиблих учасників Революції Гідності, які «душу й тіло положили за нашу свободу», є уродженці Чернігівського краю. Вони - наша гордість і слава! Памятаймо про їхній подвиг самопожертви!

Андрій Мовчан 
(17.01.1980 – 20.02.2014)


Народився 17 січня 1980 р. у селі Великі Осняки Ріпкинського району Чернігівської області. Проживав у Києві. Спочатку Андрій отримав диплом кухаря, а вже згодом, після служби в армії, набув спеціальність інженера-електромеханіка. З 2009 року працював електромеханіком в театрі ім. Івана Франка, а з 2012 року - електроосвітлювачем.

Був членом Демократичного Альянсу. З перших днів акцій протесту приєднався до Майдану: розносив їжу до барикад, ліки. Хоча Андрій не мав зброї і не брав участі у зіткненнях, проте він загинув від вогнепального поранення в голову 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській, коли прикривав собою дівчину. Поховали Андрія 23 лютого в його рідному селі на Чернігівщині.


Віктор Орленко 

(08.03.б1961 – 03.06.2015)
Народився 8 березня 1961 року у селі Талалаївка Ніжинського району Чернігівської області.  Родина Орленків проживає в Києві. Віктор працював машиністом у локомотивному депо на станції Дарниця.

Діти Віктора Миколайовича брали активну участь у акціях Майдану: донька як волонтер, а син чатував у перших рядах біля беркутівців. Як  афганець з трирічним стажем, Віктор просто не міг залишатися осторонь подій на Майдані, тому  з перших днів попередив: «Як почнуть стріляти – піду!».  

18 лютого Віктор вийшов з сином на Майдан. Того  вечора поруч із сином розірвалася граната. Батько кинувся йому на допомогу, і тієї миті снайпер поцілив йому в голову. На щастя, син згодом оговтався від важкого поранення, але його батько Віктор потрапив до лікарні у важкому стані, де упродовж двох місяців перебував у комі. Згодом завдяки допомозі благодійників його направлено на лікування до Німеччини, проте після повернення до України стан погіршився. Серце Героя зупинилось 3 червня 2015 року.


Василь Прохорський 

(04.05.1980 – 18.02.2014)         Народився в селі Щуча Гребля Бахмацького району Чернігівської області в родині нащадків козаків  Прохорської сотні Ніжинського полку. Після служби в армії пять років працював у столичній міліції, але звільнився через суперечки з «системою». Згодом влаштувався охоронцем, працював електриком, заочно здобував юридичну освіту.  З перших днів акцій протесту був активним учасником Євромайдану.


       18 лютого 2014 року отримав три кульові смертельні поранення, коли доправляв поранених до карети швидкої допомоги на вулиці Інститутській. На честь Героя України Василя Прохорського перейменовано Ленінградську  вулицю  Чернігова.


Дізнатися більше про події Революції Гідності, учасників Євромайдану, зокрема наших земляків та вшанувати пам’ять про Героїв Небесної Сотні запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Шевченка, 63).
Р 

Україна. Верховна Рада. Про вшанування учасників збройних конфліктів під час мирних акцій протесту : Постанова Верховної Ради від 24 лют. 2014 р. : №774-VII  // Урядовий кур"єр. - 2014. - 1 берез. (№ 40). - С.21.

Україна. Президент (2014 - ; П.Порошенко). Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні : указ Президента України від 11 лют. 2015 р. : №69/2015   // Урядовий кур"єр. - 2015. - 13 лют.(№27). - С.4.

Закревська Д. Герої не вмирають: до сороковин Небесної сотні  / Д.Закревська // Гарт. - 2014. - 27 берез. (№ 13). - С. 20.
Список загиблих активістів Євромайдану станом на 23 берез. 2014 р.

Лавренюк С. Пам'ятаймо! Перші Герої Небесної Сотні / С.Лавренюк // Голос України. - 2015. - 22 січ. (№ 10). - С.19.

Небесна сотня / К.Богданович, Х.Бондарева, Ю.Бухтоярова та ін.; уроряд.: О.Трибушна, І.Соломко; передмови Патріарха Філатера, о. Г.Коваленка, о.Святослава; худож.-оформлювач Л.П.Вировець. – Харків: Фоліо, 2015. – 206 с. : іл. – Укр. та рос. мовами.

Піддубна М.М.  "Уклонімось низько до землі тим, хто в серці буде вічно жити.." / М.М.Піддубна : сцен. уроку мужності, присв. пам'яті Небесної Сотні // Виховна робота в школі. - 2015. - № 3. - С.37-40.

Федосенко Н. "Мені вже не болить..." / Н.Федоренко // Гарт. - 2015. - 19 лют. (№ 8). - С. 6.
Біографія одного з Героїв Небесної сотні - 34-річного Андрія Мовчана з Великих Осняків Ріпкинського р-ну Чернігів. обл.

Шевчук Ю. Коли буде названо імена та покарано вбивць Небесної Сотні? / Ю.Шевчук // Голос України. - 2016. - 10 листоп. (№ 214). - С.2.


Якуніна Т. Мелодія синього неба / Т.Якуніна : сценарій пісенно-патріот. композиції, присв. Небесній сотні  // Початкова школа. - 2015. - № 4. - С.47-49.

2 коментарі:

  1. Дякую, колего. Ваша стаття дуже допомогла мені у подготовці до виступу. І гадаю, що не тількі мені.

    ВідповістиВидалити
  2. Ці хлопці гинули за честь, за свободу, за право бути Українцями. Вони – герої!

    ВідповістиВидалити