понеділок, 23 квітня 2018 р.

НАГОРОДИ І ВІДЗНАКИ - ЗАХИСНИКАМ УКРАЇНИЗахист Вітчизни від ворогів – свята справа кожної людини. Вона вимагає сміливості, стійкості, самовідданості, самопожертви і головне, - готовності до захисту рідної землі кожної хвилини. 

З давніх часів, воїнів, які виявляли особливу хоробрість у бойових операціях всіляко відзначали: підвищували по службі, збільшували їм платню, нагороджували особливими відзнаками, адже відзнаки - це не тільки хороший психологічний мотив для бійців, а й сильна моральна підтримка. 

Для військовослужбовців, які проходять службу в найгарячіших точках, де ризик втратити життя в сотні разів вищий ніж у цивільних, нагороди мають особливу цінність, тому що даються вони надлюдськими зусиллями.  

На знак поваги та задля вшанування подвигу українських військовослужбовців, які захищають Вітчизну від російського агресора держава відзначає Захисників України  нагородами та відзнаками.

Орден «Золота Зірка»Найвищий ступінь відзнаки в Україна, що присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку.

Орден Богдана Хмельницького


Призначений для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.

Орден Героїв Небесної Сотні


Призначений для відзначення осіб «за громадську мужність, патріотизм, відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, активну благодійну гуманістичну, громадську діяльність в Україні, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, інших подій, пов’язаних із захистом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України».

Орден «За мужність»


Надається для відзначення військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, при виконанні військового, службового, громадського обов’язку в умовах, пов’язаних з ризиком для життя.

Орден Данила Галицького


Призначений для нагородження військовослужбовців Збройних сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, за значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне та бездоганне служіння українському народу.

Медаль «За військову службу Україні»


Призначена для нагородження військовослужбовців Збройних сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, за мужність і відвагу, самовіддані дії, виявлені у захисті державних інтересів України.

Медаль «Захисник Вітчизни»


Призначена для нагородження ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що проживають в Україні, громадян інших держав, які брали участь у визволенні України від фашистських загарбників, інших громадян України за особисту мужність і відвагу, виявлені у захисті державних інтересів, зміцнення обороноздатності та безпеки України.

Відзнака Президента України «За участь в антитерористичній операції»


Встановлена з метою гідного відзначення осіб – захисників суверенітету та територіальної цілісності України під час проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях.

За час проведення антитерористичної операції у Збройних силах України нагороджено державними нагородами України 14 425 осіб, заохочувальними відзнаками Міністерства оборони – 23 694, почесними нагрудними знаками Начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних сил – 20 293 осіб. Понад 160 000 отримали заохочувальну відзнаку начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних сил України – нагрудний знак «Учасник АТО».

Від початку збройної агресії звання Герой України у Збройних силах України присвоєно 36 особам, з них 19 посмертно.

За час проведення АТО двох нагороджено орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів та двох – орденом «За мужність» трьох ступенів.

Що ж робити військовослужбовцю, який загубив з якихось причин нагороду, отриману за виконання бойових завдань під час проходження військової служби?

Відповідно до статті 14 Закону України «Про державні нагороди України», особи, удостоєні державних нагород, повинні дбайливо ставитися до їх збереження. У разі втрати нагороджені зберігають свої права на нагороди відповідно до закону.

Нагородженому державною нагородою України можуть видати дублікати нагороди або документи про нагородження, якщо Комісія державних нагород та геральдики визнає, що втрата сталася внаслідок стихійного лиха, бойових дій або з інших причин, що не залежать від нагородженого.

Відповідно до пункту 44 Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони, затвердженого наказом Міністерства оборони від 11 березня 2015 р. №165, дублікати заохочувальних відзнак оборонного відомства не видають.

Відповідно до пункту 18 Положення про почесні нагрудні знаки начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних сил України, затвердженого наказом Генерального штабу ЗБУ від 14 листопада 2011 р. №212, втрачені нагрудні знаки та посвідчення до них повторно не видають, крім випадків, коли буде визнано, що їх втрата (псування) сталася (сталося) внаслідок стихійного лиха, бойових дій або з інших причин, що не залежать від нагородженого.

Тобто у разі втрати (псування) нагороди з причин, які не залежать від нагородженого, необхідно звернутися з підтверджувальними документами до відповідної установи (Адміністрація Президента або Генеральний штаб ЗСУ), щоб видали дублікат або посвідчення до неї.

А якщо людина знайшла нагороду або посвідчення до неї, потрібно звернутися й передати її до відділу присвоєння військових звань та нагороджень Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ (телефон 044-454-43-62).

Дізнатися більше про історію відзнак України та світу, подвиги сучасних захисників України і нагороди, якими держава відзначає своїх героїв запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Шевченка, 63).

Використано :

Прокопенко О. Кожен несе свій хрест / О.Прокопенко // Урядовий кур’єр. – 2016. – 12 жовт. – С.5

Прокопенко О. Право на втрачену нагороду / О.Прокопенко // Урядовий кур’єр. – 2018. - 21 лют. – С.4.

Семотюк Я. Українські військові відзнаки (Ордени, хрести, медалі та нашивки) / Я.Семотюк. – [б.м. ; б.в., б.р.] – (Наукове товариство ім. Шевченка в Канаді. Т.ХХХІV). – Б.ц.

Слава нашим захисникам! / Шкільна бібліотека. – 2016. - №9. – С.25-26.

Сопов О. Нагороди для Героїв / О.Сопов // Військо України. – 2015. - №1. – С.60-61.


Немає коментарів:

Дописати коментар