середа, 26 вересня 2018 р.

АЗИ ВИЖИВАННЯ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХСучасна людина настільки звикла до постійного комфорту техногенного світу, що нам складно уявити себе наодинці з природою. Знання щодо виживання в екстремальних умовах можуть стати рятувальним колом як для осіб, що опинилися далеко від цивілізації, так і для тих, хто потерпає від небезпеки на власному подвір’ї. Сподіваємося, що ці знання не залишаться у всесвітній мережі, на сторінках книжок чи періодичних видань, а  зберігатимуться у вашій пам’яті.

ПСИХОЛОГІЧНА  СТІЙКІСТЬ

- В екстремальних умовах насамперед треба зберігати спокій. У людини врівноваженої, розсудливої, холоднокровної, стриманої в емоціях більше шансів на порятунок.

-      Щоб впоратися зі страхом і розгубленістю, ситуацію слід розглядати за ступенями небезпеки: що загрожує в першу чергу, що найближчим часом…


-       Будь-які знання і вміння, наявність великої кількості аварійного спорядження не матимуть сенсу, коли людина втрачає віру і стає пасивною.

-  Неприпустимо в екстремальних ситуаціях відкладати справи «на потім» - завтрашній день може не настати.

-        Волю до життя підтримують покрокові дії та успіхи.

ПЕРЕВАГИ  КОЛЕКТИВНОГО  ВИЖИВАННЯ

Зрозуміло, що одній людині дуже важко виконувати безліч функцій: постійно підтримувати вогнище, шукати їжу тощо. Тому навіть дуже сильна людина самостійно має менше шансів, ніж кілька слабких.

ТАКТИКА  ВИЖИВАННЯ

-        Пасивна тактика – очікування рятувальників біля місця аварії.

-        Активна тактика – самостійний вихід до людей, найближчого населеного пункту.

-    Інколи доцільно поєднувати дві тактики. Наприклад, одні облаштовують табір, інші вирушають у пошуках населеного пункту. Важлива одностайність у прийнятті рішень.

ЗАСОБИ ПОДАЧІ СИГНАЛУ ЛИХА

-   Для подачі сигналу лиха найкраще підійде геліограф – сигнальне дзеркало. Пристрій застосовують як удень, так і вночі, бо він відбиває світло сонця і місяця. Сучасні геліографи не потопають у воді, вони здатні подати сигнал на відстань понад 30 км. Відтворити роботу геліографа можна за допомогою предмета з блискучою поверхнею (фольги, бляшанки, шматочків слюди або дзеркальця).

-        Смужки фольги, розвішані на гілках дерева, будуть здалеку привертати увагу.


-   Для подачі сигналу лиха можна застосовувати парашутні ракети, ракетниці, димові шашки тощо. Варто знати, що червоний є загальноприйнятним кольором лиха, тому для подачі аварійного сигналу слід застосовувати піротехніку, яка дає червоне або помаранчеве світло.

-     Краще подавати аварійний сигнал саме тоді, коли є впевненість або надія, що його помітять.


-        Прапори-сигнали з яскравих тканин можна закріпити на верхівках дерев поблизу табору.

-        Найдавніший спосіб сигналу – багаття. Більше привертає увагу не одне вогнище, а декілька : розкладених на одній лінії, у формі трикутника чи квадрата.


-        Компас – надійний товариш для тих, хто полюбляє зануритися у лісові хащі.

Більше корисної інформації щодо виживання в екстремальних умовах ви зможете отримати з фондів Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Т.Шевченка, 63).

 Рекомендовані та використані джерела:

Біда Д.  Як добути вогонь ? /Д.Біда // Колосок. - 2013. - № 9. - С. 22-25.
Поради щодо добування вогню за допомогою батареї, лінз, рефлектора та води (4 способи).

Гриллс Б. Выжить любой ценой : Практическое пособие / Пер.с англ. В.Скоробогатова. - Харьків: Книжн. клуб семейного досуга, 2018. – 335 с.
Едвард Майкл Гріллз — британський мандрівник, телеведучий та письменник. Його шоу «Вижити будь-якою ціною» - найпопулярніше у світі, адже його переглядають у понад 200 країнах. Гріллз - автор двадцять книжок, більшість з яких стали бестселерами. Книга «Вижити будь-якою ціною» містить корисні практичні поради про виживання за будь-яких умов з власного досвіду автора.

Желібо Є.П. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / Є.П.Желібо, Н.М.Заверуха, В.В.Зацарний; За ред. Желібо Є. П,. - 4-е вид. – Київ : Каравела, 2005. – 344 с.

Карпенко Г. Що потрібно знати про обмороження / Г.Карпенко // Чернігівські відомості. - 2014. - 5 лют. - С. 23.

Катеринич К. Загрози гроз: як не стати жертвою блискавки / К.Катеринич // Здоровя і довголіття. - 2018. - 19-25 черв. - С. 3.
Як зберегти життя під час блискавки, коли ви: вдома, у місті, на пікніку, в горах, у машині, на пляжі...

Мирюта Ю. Якщо зустрілися з гадюкою... / Ю.Мирюта // Деснянська правда. - 2015. - 30 черв.-2 лип. - С. 11.

Новицька Л. Перша допомога, коли хто вдавився їжею / Л.Новицька // Здоров"я і довголіття. - 2017. - 24-30 жовт. - С. 4.

Олійник І. Блискавка ніколи не влучає в кущі / І.Олійник // Сімейна газета. - 2018. - 28 черв. - С.6.
Поради фахівця Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України про безпечне місцеперебування під час  негоди з блискавкою.

Павлусь А. Грім і блискавка / А.Павлусь // Колосок. - 2018. - № 5. - С. 38-45.

Йдеться новостворений проект Blitzortung.org зі створення мережі станцій для високоточного виявлення місцезнаходження блискавок у світі. Наведено практичні поради, як вберегтися від грози.

Перша допомога при обмороженні  / запис. М.Ковальчук // Голос України. - 2013. – 20 груд. - С.16.

Пістун І.П. Безпека життєдіяльності: Підручник / І.П.Пістун, В.І.Кочубей. - Суми: Університетська книга, 2012. – 575 с.

Практикум з курсу "Безпека життєдіяльності"/ В.В.Березуцький, Т.С.Бондаренко, Г.Г.Валенко, Л.А.Васьковець. - Харьков: "Факт", 2005. – 168 с.

Сапон Д. Щоб почуватися добре / Д.Сапон  // Гарт. - 2016. - 4 серп. - С. 12.
Подано практичні поради про те, як відрегулювати температуру тіла і легше впоратися з літньою спекою.

Суслик З. Як уникнути негараздів при відпочинку на воді / З.Суслик / розмов. Я.Шлапак // Демократична Україна. - 2014. - 20 черв. - С.14.

Тактика виживання // Однокласник. – 2018. - №9. – С.30.

Федоров К. Опасные встречи в тропических водах / К.Федоров // Тайны ХХ века. - 2017. – Март (№ 13). - С.34-35.
Купаючись у морі-океані, прогулюючись сонячними пляжами, підбираючи камінці і мушлі, необхідно бути максимально обережним, інакше ваша відпустка може закінчитися сумно. Наші сусіди по планеті можуть бути дуже небезпечними для вас.

Хорєва Є. Психологія виживання / Є.Хорєва : (квест зі старшокл.) // Соціальний педагог. - 2018. - № 2. - С.34-41.

Шкода Ю. Як робити штучне дихання ? / Ю.Шкода// Здоровя і довголіття. - 2016. - 5-11 лип. - С. 4.

Немає коментарів:

Дописати коментар