неділя, 30 вересня 2018 р.

УКРАЇНСЬКИЙ ЛІТЕРАТОР, НАУКОВЕЦЬ, ПЕДАГОГ
АНДРІЙ
СТЕПАНОВИЧ
ПАНІВ
(1899-1937)Народився 30 вересня 1899 року у селі Проруб Харківської губернії (нині у складі міста Білопілля Сумської області) у родині волосного писаря.

У 1918 році закінчив Курську вчительську семінарію. Працював спостерігачем у Курській метеорологічній обсерваторії, вчителював у залізничних школах на станціях Лиман та Ізюм Північно-Донецької залізниці. Згодом повернувся до села Коров’яківка та очолив місцеву школу, де колись навчався і сам.

У 1921-1925 роках навчався у Харківському інституті народної освіти. Це період  його перших літературних спроб: успішний дебют у щомісячнику «Плуг» і газеті «Селянська правда». Редакція «Селянської правди» навіть запропонувала літератору-початківцю вести сторінку «Боротьба з неписемністю». 

Після закінчення навчання Андрій Панів працював у редакціях різних періодичних видань: журналах «Сільськогосподарський пролетар», «Плуг», «Трактор»; кооперативному видавництві «Плужанин».

У другій половині 20-х років викладав курс історії української літератури в Харківському інституті народної освіти, а на початку 30-х років працював науковим співробітником Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка.

Андрій Панів – автор низки популярних навчальних посібників. Разом із Т.Винником і М.Плевако підготував і видав читанку для старших груп дитячих установ – «В боротьбі», де було зібрано найкращі твори українських письменників. Підготував підручник для учнів 5-го класу трудової школи «Робоча книжка з української мови та літератури», учнівські посібники «Початок усіх початків. Будова і властивості матерії», «Світознавство».

Свої вірші, новели, літературно-критичні статті друкував у газетах «Селянська правда», «Вісті ВУЦВК», «Культура і побут», «Комуніст», журналах «Плуг», «Плужанин», «Шляхи мистецтва», «Комунарка України», «Сільськогосподарський пролетар», «Сількор України» та інших.

Окремими виданнями вийшли друком: збірка ліричних новел «Село» (1925), дитяча книжка «Як звірі хату будували» (1925), поетичні збірки «Вечірні тіні» (1927) та «Без межі» (1933), збірка оповідань «Христя» (1928).

Життя і творча діяльність Андрія Паніва (літ. псевдоніми – А.Невіра, А.Селянин, Анд. та інші) припала на  найтрагічніший період в історії української культури, позначений жорстоким тиском радянської влади на митців.

За вірш про Дніпрельстан на Паніва начепили ярлик баптиста, дрібнобуржуазного інтелігента, міщанина. Незабаром це надало політичного змісту, внаслідок чого українського літератора звинуватили у причетності до терористичних груп, що «ставили за мету організацію замахів на керівників партії та уряду».

6 грудня 1934 року Андрія Паніва було заарештовано і засуджено на десять років ув’язнення у таборах. Покарання відбував у Соловецькій в’язниці особливого призначення, розташованій на Соловецьких островах у Білому морі.

9 жовтня 1937 року «трійкою» УНКВС Ленінградської області за формулюванням «причетний до створення «Всеукраїнського центрального блоку» та проведення контрреволюційно-розвідницької і терористичної діяльності» було засуджено до розстрілу 134-х "українських буржуазних націоналістів» - українських письменників і діячів культури, в’язнів  Соловецького концтабору . Серед них був і Андрій Панів. 

Його розстріляли в урочищі Сандармох (тепер Республіка Карелія РФ) 3 листопада 1937 року. Такими заходами радянська влада відзначала 20-річчя Жовтневої революції.  Реабілітований  у 1956 році.

Докладніше про час Великого терору ви можете довідатися з фондів Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Тараса Шевченка, 63).

Використані та рекомендовані джерела:

Козирєва Т. Чи став Сандармох урочищем всеукраїнської скорботи? / Т.Козирєва // День. - 2012. - 5-6 жовт. - С. 6.

Лук'янчук Г. Вшанування пам'яті жертв Великого терору 1937-1938 років / Г.Лук’янчук  // Слово Просвіти. - 2018. - 9-15 серп. - С. 6.

Панів Андрій Степанович // Провідники духовності в Україні: Довідник / За ред. І.Ф.Кураса. – Київ. : Вища школа, 2003. – С.283-284.

Розстріляне відродження [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.ukrcenter.com/Форум/31682-5/Розстріляне-відродження. - Загол. з екрану. – Мова : укр.. – Перевірено : 30.09.2018.Немає коментарів:

Дописати коментар