Старі вулиці – нові назви

Вулиця Мартина Небаби  в Чернігові
(колишня вулиця Боженка)
Вулиця проходить територією Новозаводського і частково Деснянського районів м.Чернігова.
Бере початок від вулиці Любецької і закінчується на схід від проспекту Миру.
Перетинається з вулицями Цегельною, Кармелюка, 1-ї Гвардійської Армії, Декабристів, Круговою, Василя Прохорського, Прокоповича, Червоною, Довгою, проспектом Миру.
 Довжина 1,5 км.
Розташовані:  боулинг-клуб «Аватар» , спортивно-більярдний клуб "Піраміда"
(вул. Мартина Небаби, 106). Переважають приватні забудови.
Поштовий індекс : 14005, 14021
Транспорт :
 Автобус: №2, 2а, 7, 10, 20, 24, 24а, 29, 30, 33, 37, 42.
Тролейбус: №2,3, 4.

В 1920-х рр. в західному напрямку від проспекту Миру (колишня вул. Леніна) було прокладено вулицю Новошевченківську. В 1930-х рр. від неї  на схід – вулицю Ніцберга і Цегельну. У 1955 р. вулиці Новошевченківську, Ніцберга і частково Цегельну об’єднали в одну вулицю, яка отримала назву на честь Василя Боженка.

Василь Назарович Боженко (1871-1919) – більшовицький польовий командир часів громадянської війни (1917—1921) та учасник боротьби за встановлення радянської влади в Україні. Організатор партизанських загонів у «нейтральній зоні» (селі Юринівка, що на той час входило до  Новгород-Сіверського повіту Чернігівської губернії), для боротьби з австро-німецькими військами та режимом П. Скоропадського. Керівник повітового військово-революційного комітету. Сприяв злиттю щонайменше 30 загонів у три з’єднання, одне з яких згодом очолив. Наприкінці вересня 1918 р. призначений командиром 2-го батальйону, а в листопаді — командиром Таращанського полку, який брав участь у бойових діях проти Директорії.
У лютому 2016 р. вулицю перейменовано на честь Мартина Небаби, героя національно-визвольної війни 1648-1654 років, отамана українського козацтва, першого Чернігівського полковника.

Мартин Небаба (р. н. невід. - помер 6 липня 1651р.)
Мартин (Максим) Небаба (р. н. невід. - помер 6 липня 1651р.) був міщанином з міста Коростишева на Житомирщині. Перебував на Запоріжжі від самого початку боротьби гетьмана Хмельницького за визволення України від польського панування. В боях виявив себе справжнім козаком: хоробрим, винахідливим та кмітливим. Став одним з подвижників Хмельницького і брав участь в найголовніших битвах визвольної війни:  під Жовтими Водами, Корсунем та Зборовим.  
Очолив народне повстання проти польської шляхти на Чернігово-Сіверщині у травні 1648 року. Був першим полковником Борзнянського полку, а з початку 1649 року призначений Чернігівським полковником.  
Зборівський мир 1651 р. не приніс спокою на землі козацької України. Після поразки української армії під Берестечком, Річ Посполита спрямовує на лівий берег Дніпра 80-тисячне військо під командуванням князя Радзивілла. Полковник Небаба, що  мав тоді 12 тисяч війська, сподівався зустріти і затримати  ворогів під Ріпками. Проте під час бою загін кінноти під командуванням підступно вдарив у тил козацького війська. Як наслідок, у битві, що відбулася влітку 1651 р. під Ріпками поблизу Лоєва (тепер територія Білорусі), козацьке військо було розбито, полягли 3 полковники, серед них і Небаба. За переказами, польський князь Януш Радзивілл, вражений мужністю Небаби, наказав над місцем його поховання насипати високу могилу.
Тривалий опір учасників змагань на чолі з Мартином Небабою сприяв тому, що його соратник наказний полковник Степан Пободайло встиг організувати оборону Чернігова, зокрема, насипати нові вали. Оборона була настільки міцною, що після першої спроби загарбники не наважилися штурмувати добре укріплене місто і відійшли від Чернігова.Коментарі

Найпопулярніші